Fiskepadde
-
Posts
715 -
Joined
-
Last visited
-
Days Won
7
Content Type
Profiles
Forums
Artikler
Interview
Store
Community Map
Posts posted by Fiskepadde
-
-
Noen som har prøvd å aktivt tørke disse underlagene? Med andre ord sette luft på inn ventil, samtidig som ut ventil er åpen, og la det blåse seg tørt?
-
Helse, omsorg og oppvekst er jo yrker med mulighet for å bosette seg stort sett over hele lander, eventuelt yrker relevante for kirken.
-
51 minutes ago, raakken said:
Er det bare backpacking light.no som fører de. Ser de har tilbud men er utsolgt🤣
Kjøp direkte fra Cumulus i Polen, masse tilpasningsmuligheter på det aller meste. Veldig greie å ha med å gjøre.
-
Kjenner jeg begynner å bli gammel og senil, men se selvsagt på Naturehike sine 3p telt! Bra kvalitet for hva det koster og veier.
- 1
-
11 minutes ago, ingen87 said:
Men "basic"-teltene til Barents Outdoor er blytunge. Dette veier 4,75 kg. Det er i mine øyne sprøtt for et nokså ordinært tremannstelt.
Helsport Fjellheimen 4 i Trek-utgave, veier til sammenlikning 4,37 kg.
Helt sant at det er tungt, men også billig og nok plass til to voksne karer på tur. Ligger jeg alene i et telt spiller ikke plass så stor rolle, jeg kan rulle rundt og makke meg inn i klær. Men med en til i teltet synes jeg det er veldig lite gøy med for lite plass!
-
5 minutes ago, Magnar98 said:
Skal sjekke de teltene ut. Ser litt dyre ut foreløpig, mulig det kommer på salg på nyåret eller det er mulig å få tak i et på Finn.no. Takk for svar
-
19 minutes ago, FillipWW said:
Har som sagt aldri vært på Hardangervidda, ut ifra det jeg har sett på YouTube ser det jo veldig ut som at det er svært åpent og lite ly.
Kan være et dumt spørsmål, men finner man noe særlig ly der? Isåfall hva? Og har dere tips? Tror jeg slår til på teltet da jeg vil bruke det i Østmarka en del også.
Ly finner du alltid, men krever litt eller mye trasking. Så er det jo forskjell på øst og vest så klart. Hytter man kan søke ly på er det også mange av. I sommer var jeg ved Rauhelleren, mye vind, gikk og fant med en plass inne langs Djupa noen kilometer unna. Også veldig nyttig med noe som en InReach mini så man kan sjekke forventet vindretning gjennom natten før man slår leir.
- 1
-
45 minutes ago, raakken said:
Jeg er 188 og 93 kg, og har en carinthia som jeg har fra Heimevernet. Jeg liker ikke den. Synes innerforingen er ubehagelig å ligge i og glidelåsen er på midten. Men plassmessig er den ok, må ha den minst så stor
Da tror jeg du blir fornøyd med plassen i Barents posen, men jeg ville sett meg litt rundt etter alternativer i dun også. Hvis du kaster budsjettet ut vinduet kan jeg varmt anbefale Cumulus som tilpasser sine poser etter ønske.
-
1 minute ago, raakken said:
Ja, jeg skjønner det, og det er irriterende. Men pga av små unger, er lange turer uaktuelt i noen år til, og så er det omtrent halv pris av en dunpose( som jeg har funnet). Og så liker jeg posene litt store, da jeg hater å "kle på meg" posen. Så har ikke funnet noe bedre alternativ.
Så da vil kanskje Barents være best?
Evt ta den andre og kjøpe en dunpose ekstra så jeg kan bruke begge sammen om jeg trenger vinterpose?
Vi har en del dunposer, til voksne og unger, og aldri betalt mer enn 2500kr for en pose. Ofte salg, og har sikret oss en del Marmot poser vi er fornøyd med til en hyggelig pris. Er du 2 meter og 120 kilo er det både vanskelig og dyrt med sovepose, men er selv 75-80 kilo og 183 på en god hårdag og synes Marmot sine L poser passer bra. Jeg vil tro Carinthia sine syntet poser pakker litt mindre enn Barents, men har ikke to å sammenligne selv om jeg har eid poser fra begge. De i L fra Carinthia er skikkelig romslige.
-
15 hours ago, raakken said:
Hei 😁
Jeg har sett på sikker alle poser på nettet og finner ikke helt den posen som er "perfekt", MEN, jeg har funnet to jeg liker (bortsett fra vekten🤣)
https://isbjorn.no/produkt/barents/
Og
https://isbjorn.no/produkt/bjornoya/
Jeg skal primært brukes den på turisthytter inne, telt og hengekøye i skogen vår, sommer og høst.
Hvilke av disse ville dere valgt?
(Noen sier kjøp varmere enn du tror du trenger, andre sier at du ikke vil ligge å svette, for da blir du kald😁)
Takk 😁
Isbjørn sine poser er svære, så vær forberedt på det og ha stor sekk hvis du skal langt! Jeg tenker at en 3 sesong pose har komfort temperatur på rundt -5 c. Da ligger du komfortabelt ned til 0, og har samtidig litt å gå på skulle det bli kaldere.
-
13 hours ago, Magnar98 said:
Hei.
Jeg trenger litt hjelp til å finne telt til 2 personer. Jeg har tenkt til å bruke det til fjelltur og generelt kosecamping, men også mulighet for lengre turer. Vi er to personer på 180-185cm.
Kravene jeg har er at det kan brukes sommer som vinter, ikke er noe tyngre enn 3kg, grei plass i forrtelt til bagasje. Jeg er mest fan av tunneltelt, men åpen for andre typer også. (ikke nødvendig med 4-sesong, men et som tåler mindre mengder snø og kaldt vær). Jeg vil helst unngå telt som er behandlet med flammehemmende stoff og som inneholder PFAS.
Prismessig vil jeg ikke bruke mer enn 3000kr.
Har sett litt på disse teltene så langt:
Vaude Arco 2
Robens CHALLENGER 2 EXP
Bergans Trillemarka 3-Pers
Bergans Trysil 2-pers telt
Helsport Sarek superlight 2+Camp
Dere trenger et 3p telt, og utenom budsjettet ville et Fjelllreven tunelltelt kunne passet kravene bra. Men siden dette skal være rimelig telt, Syndvang Skaring 3p.
- 1
-
Hvis man velger teltplass med omhu går ting som oftest bra, men da må man selvsagt være villig til å potensielt gå et godt stykke i feil retning for å finne bra le for været. Ikke kan man legge ut på tur i skikkelig møkkavær heller. Lave tunelltelt tåler veldig mye vind, og trenger heller ikke koste så mye. Men veier selvsagt mer. Jeg bruker gjerne tarp på Hardangervidda, men også det krever at man velger leir med omhu.
- 1
-
3 pers telt
In Tents
Tilstrekkelig høyde og lengde er det viktigste, og så hvor lett/kompakt det skal være i forhold til hvor langt det skal bæres. Sydvang Skaring UL eller hva det heter i 3p versjon er fint til 2p, ganske lett og ofte på salg til 3000-4000kr hos blant annet Fjellsport. Samme telt er også å få med polyesterduk, ofte til under 2000kr, men noe tyngre og større pakket ned. Ikke noe å si på kvaliteten, tilsvarer Helsport og Barents.
-
19 minutes ago, sneakyowl said:
Akkurat det tar jeg for gitt her. Det finnes videoer fra folk som har brukt disse type teltene i regnvær og fremdeles fronter pustbarheten som en grunn til at det ikke renner vann på innsiden av duken.
Tenker dette må være et telt mest for høyt til fjells på klatretur i tørt men vindfullt vær. Carinthia har sitt mikro telt av magisk pustende Goretex som ikke en gang har lufteventil… så vil tro duken kan puste. Jeg bruker vanlig sil nylon enduks telt mye av tiden, fungerer fint det og.
- 1
-
Fungerer sikkert fint helt til det begynner å regne
-
Kanskje noe fra Carinthia er solid nok?
-
1 hour ago, Thorsten said:
Problemet er, at jeg har masser af erfaring med at bruge Helsportteltet - men jeg er bekymret for om det risikerer at gå itu, når det virkelig gælder...hvis nogen har oplevet at ældre, men umiddelbart velholdte telte pludselig svigtede, ville det være værdifuld viden...
Det kommer nok mest an på hvor mye teltet har stått i solen. 2 uker på campingplass hver sommer gir mye mer uv slitasje enn noen år på fjellet i den mørke årstiden.
-
-
Jeg har prøvd meg mitt frem med Robens sin feltseng, som riktig nok veier dobbelt av Helinox lite cot og er litt breiere og lengre. Veldig god comfort sammen med skumunderlag. Sover mye bedre enn på luft. Jeg som er 183cm/80kg er litt skeptisk til om lite cot vil være i det minste laget for meg, så skulle ønske de laget en «lite large».
-
Har i mange år brukt nesten utelukkende Sufix Advance og Duraflex. Mye bedre enn annen mono jeg har prøvd fra for eksempel Berkley.
- 1
-
17 minutes ago, Ellefjell said:
Takk, men har du 1 ern eller 2 ern - eller noe annet?
Har den orginale InReach mini
-
Er veldig fornøyd med min. Bruker den til å sende meldinger hjem og sjekke været, og selvsagt sos om det skulle være et behov. Har den avslått utenom når jeg bruker den. Da varer den lenge!
-
Cumulus lager også noen halvposer, og så er det Carinthia Loden. Når jeg er på småturer og skal sitte i leir og koke kaffi pakker jeg med meg Jerven til formålet.
- 1
-
4 minutes ago, Skogens Stønn said:
Jeg kan jo ta feil, men så vidt jeg kan finne ut måler akkurat dette produktet (iSens GLA-D) LPG (Propan, Butan), Husgass (Metan, Biogass),
Hydrogen, Eksos/Røyk, CO2 og Narkosegass, men ikke CO som vel var spørsmålet her. På hytta er den nok veldig nyttig hvis man har propananlegg.My 2 ¢
Jeg er ingen gass-mann, men tenkte at påstanden fra produsent om indirekte deteksjon av CO også gjalt for det forespurte tilfellet. Kanskje noen har god peiling her inne?
Diskusjon ang. røverkjøp og gode tilbud
In All other equipment
Posted
God erfaring med backpackinglight no, men prisene på slike nisjeprodukter etter import blir drøye. Særlig når vi som ofte kjøper denslags kjøper direkte fra produsent for å få det som vi selv vil ha det blir det ikke store omsetningen. Kina-lett produkter som Naturehike og 3ful ser derimot til å gå greit i de ulike norske nettbutikkene som selger disse.