Gå til innhold
  • Bli medlem

Trenger hjelp til turforslag i jotunheimen!


Anbefalte innlegg

Skrevet

Spør dere garva fjellfolk! :lol:

Dama og jeg skal på tur i jotunheimen fire dager i sommer, men er ikke så veldig kjent. bare vært der noen ganger før.

Ønsket er å gå på topper som ikke krever alt for mye, gikk på Tjørnholstinden i fjor, men den var litt i lengste laget. Rundt 6 timer daglig effektiv gange passer.

Er også fint om det ikke kryr av folk der vi er, ala besseggen

Alt 1: Ha en slags camp der teltet står hele perioden som ikke er mer enn et par timers marsj fra vei. Da kan vi pakke litt mer velferdsting uten å tenke for mye på vekt

Alt 2: Pakke lett å forflytte oss hver dag slik at det blir en rundtur fra bilen.

Noen som har mye turerfaringer fra dette området? Ikke alltid like lett å bare se på kart...

Er også åpen for Rondane eller hardangervidda.

Annonse
Skrevet

Har sett litt på kart å lurer på om Leirungsdalen kan være fin. Gå fra nedre leirungsvann til torfinnsbu og gå innom Tjønnholsoksle, Rasletinden og Austre Leirungstinden.

Tror dere dette kan være passe lengde?

Skrevet

Leirungsdalen anbefales! Mange fine teltplasser innover dalen.

Det kan være vanskelig å krysse Leirungsåa lang ned i dalen, så jeg vil anbefale å velge toppene på en av sidene av åa. Tjørnholsoksla og Austre Leirungstind er fine topper. Det kommer ann på hvor langt dere bærer teltet (fra Vargebakken), men turen til Austre Leirungstind kan nok ta mer enn 6 timer. Leirungskampen er også grei å bestige.

Skrevet

Okei, takk for svar Rødtopp!

Da stryker jeg Austre Leirungstind som erstattes av Leirungskampen.

Ingen som har alternativer til Leirungsdalen?

Skrevet

I forhold til passe lange dagsmarsjer er jo Leirdalen/Leirvassbu eit veldig bra utgangspunkt. Masse fine teltplasser langs vegen og elva inn mot Leirvassbu, og topper som Kyrkja, Stetind, Tverrbotntindane og Geiti har behageleg lengde og tidsbruk.

Tar de båten til Gjendebu og rusler litt innover enten Storådalen eller Veslådalen er det og fine teltplasser der. Med seks timer gange pr dag er det fleire toppar innanfor rekkevidde med dei utgangspunkta.

Sigbjørn

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...

Viktig informasjon

Ved å bruke dette nettstedet godtar du våre Bruksvilkår. Du finner våre Personvernvilkår regler her.