Gå til innhold
  • Bli medlem

Anbefalte innlegg

Skrevet

Hei.

Har kjøpt meg lavvo, men har problemer med mye røyk inne i lavvoen.

Noem som har tips om hvordan fyre riktig bål for at røyken skal gå rett opp og ut ??

:wink:

Skrevet

Lavvu'n skal stå høyt i terrenget for å sikre godt nok trekk.

Samene brukte mange ganger i tillegg tre røykkanaler som de gravde ut og gikk direkte til arnen.

Bruk tørr og "liten" ved, slik at bålet, selv om det er lite, blir skikkelig varmt. Når glohaugen får litt størrelse kan du hive på våtere ved.

Skrevet

Slenger meg på den med kanalene..

Prøv å finn leirplass med litt jord/sand grunn, grav groper ut av teltet og dekk dem med steinheller.

Tror den eneste gangen jeg har hatt "røykfir" lavvu var en gang vi satte den opp på sandgrunn og lagde "fangvegger" for vinden mot inngangen til kanalene. Bålet blusset opp som i ei smie hver gang det kom et vindkast :wink:

Tørr ved er et must.

Skrevet

Ingen vrien sak, men det er flere løsninger. Poenget er at du må få luft på undersiden av bålet, slik at det blir trekk. Sørg derfor for at lavvoduken ikke tetter helt ned mot bakken men la det være lufting der. Utgravde kanaler er selvagt en mulighet, men ofte lite praktisk med graving og styr. Et annet alternativ er å bruke noen steiner slik at du bygger opp bålet litt fra bakken, slik at det kommer luft under. Du kan også legge en rist fra en engangsgrill på noen steiner, slik at det blir luftrom under risten (bålet fyrer du selvsagt oppå risten). Tørr ved og full fres på bålet gjør det hele enklere.

En rundbrenner er også et godt alternativ, men er strengt tatt unødvendig stæsj.

  • 2 år senere...
Skrevet
Hei.

Har kjøpt meg lavvo, men har problemer med mye røyk inne i lavvoen.

Noem som har tips om hvordan fyre riktig bål for at røyken skal gå rett opp og ut ??

:P

Hei, jeg lurer på åssen lavo du har?

Jeg har aldri turt å lage ett bål i min selv ser du :(

Kim

Skrevet

Hei, jeg lurer på åssen lavo du har?

Jeg har aldri turt å lage ett bål i min selv ser du :lol:

Kim

Ser at denne tråden er ganske gammelt så det er ikke sikkert at trådstarter leser denne tråden - eller er her inne lengre.

Det jeg mener er avgjørende for om du kan lage bål eller ikke inne i lavoen din er om den er av brannhemmende materiale - dvs. har et metallfarget lag på innsiden, eller at duken er av bomull. I tilleg må det være en åpning i toppen/avtagbar topphatt for at du skal kunne få røyken ut.

Det finnes jo også små rundbrennere til å feste på midtstanga eller vedovner med eget pipeløp. Det siste alternativet blir noe noe tyngre så klart. Rundbrenneren er det mange som bruker.

Heat-palen som blir nevnte lengre oppe i tråden er grei nok, men jeg tror effekten blir relativt liten i en lavvo siden det er så høyt oppunder taket (har en sånn en som vi har brukt i vanlig telt).

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...

Viktig informasjon

Ved å bruke dette nettstedet godtar du våre Bruksvilkår. Du finner våre Personvernvilkår regler her.