Gå til innhold
  • Bli medlem

ost

+Blogger og sponsor
  • Innlegg

    1 906
  • Ble med

  • Besøkte siden sist

  • Dager vunnet

    34

Alt skrevet av ost

  1. Vi snakker Stovner vgs (Oslo) så når skolen snakker om landbruk, ja da er det honningproduksjon, småfe i liten skala, osv. De er en del ute, Lofotfiske står på planen til vinteren (men da regner jeg med at de utstyres særskilt for det og at vi ikke må kjøpe klær til det formål alene), og ellers vet jeg at det blir mye tur, mye hagebruk o. l. Takk for tips om Jula, skal sjekke det ut. Jenta mi er klesbevisst, går helst i klær hun har funnet på gjenbruksbutikk eller også sydd selv, og turklær må (ifølge henne) sitte godt for at hun skal kunne bruke det. Så passform er viktig. Sport Outlet og XXL har vi allerede besøkt og kjøpt noe på, men utvalget minner om en bygdeklesbutikk på 70-tallet, sett ut fra mangelen på variasjon i det som tilbys. Jeg tviler på at hun går i gult arbeidstøy dersom dette ikke kommer fra skolen selv.
  2. Hei Ene dattera min har begynt på naturbruk på vgs (fokus på gartneri/urbant landbruk). De har fått beskjed om å kjøpe inn klær til utebruk/utearbeid og turer vinterstid. Jeg er på jakt etter innspill til jakke, støvler og hansker/votter som: - holdbart og varmt - ikke koster skjorta - litt «dameform» på jakke (jenta mi er spesifikk på hva hun vil gå i) Er det noen som har gode råd?
  3. Nei. NPL er kun ut fra eget hode. Kanskje @sneakyowl kan si noe mer, muligens fyrvokteren på Lindesnes har en bok man kan fysisk registrere seg i, men det tror jeg er mest for syns skyld. Det finnes også en nettside, norgepaalangs.no, som i utgangspunktet registrere de som går, men denne er avhengig av at folk melder inn seg selv og er i tillegg drevet av en person på hobbybasis.
  4. Den er også grei med motsatt fortegn - om man er på reise og vil ha seg en kjapp løpetur mellom kurs/møter så finner man fort ut hvor det f.eks. er mest populært å løpe på grus/sti i nærområdet.
  5. Den fantastiske romlige tåboksen Altra og Topo har er det helt utrolig at ikke andre merker har kopiert for lengst.
  6. Takk for en ny (gammel) turrapport. En stund siden du har lagt ut slike historier - håper du fortsatt kommer deg på tur. Jeg har sansen for turhistoriene dine. Selv om jeg ikke fisker, virker det som om du likevel treffer en nerve hos meg i at jeg kan kjenne meg selv igjen i naturopplevelsen din i det du skriver. Takk.
  7. Slik de leverte Helge Ingstad til andre sjøfarende? (Sorry, men Alt Forsvaret gjør er ikke alltid like gjennomtenkt).
  8. Så dette betyr at utstyrslistene på nettsiden til f.eks. influenser-folk som amerikanske Darwin on the trail og Jessica Stitches Guo, samt norske Abelone Lyng og Kristin Harila mest sannsynlig bare er hentet fra nettet og ikke representerer disse personenes virkelige innlagte lister?
  9. Vanlig norm er jo at man betaler bomavgiften når man kjører inn på en privat bomvei. Ved noen slike veier har det gjerne også vært et tillegg om man har tenkt å parkere over flere dager, igjen er det da naturlig at man betaler før man begynner å bruke herligheten. Det er jo også skiltet ved innkjøring, og så dårlig tid har vi da ikke at vi ikke kan stoppe og lese eventuelle skilt skikkelig.
  10. Det var ikke ille. Dette er silnylon? Hva ble vekten på teltet?
  11. Måtte du betale mye mer for annen farge/duk?
  12. Gratulerer med vel gjennomført tur! Og takk for oppfølgende utstyrsbeskrivelse. Om skovalget - kjente du til noe angst/usikkerhet ved bruk av joggeskog og bushing/vandring i ur og steinete landskap? En ting er slitasjen, men en annen ting er stabiliteten en stivere såle kan gi kontra joggeskoens myke.
  13. Så på GPS-sporet for Jotunheimstien nå. Jeg er kun kjent i den sørlige delen (Nordmarka m.m), men jeg kan ikke annet enn å våge påstanden om at sporet må være veiledende og bør ikke følges slavisk. Flere steder der sporer fremstår som åpenbart dårlig rutevalg, omvei eller dumt. I sør virker det som man har prioritert å følge sti der det raskeste hadde vært grusvei, mens lenger nord ser det flere steder ut som om vei er det foretrukne rutevalget.
  14. For å holde tråden skikkelig OT (men takk og pris for vedtaket i departementet): Jeg bor på Oslo vest. De eneste gangene jeg ser nikkers i bruk er når bydelens bemidlede unge voksne tar på seg uniformen sin for å feste i Holmenkollen. Det er et reinspikka trendplagg, akkurat som Canada Goose-jakker o.l.
  15. Fb-innlegget: https://www.facebook.com/share/p/1691QVVhkC/? Hjemmesiden: https://teamnordn.com/ Merk: Han er helt i oppstartsfasen, og om jeg skjønner ham rett trenger han minimum 10 bestillinger for å kunne sende produksjonsordre til Kina (hvor han får sydd sekken). Han har laget noen eksempler selv for produksjonstesting. Uansett ikke en avskrekkende pris når han bare ber om 1500,-.
  16. Har man kjøpt noe om bare bestillingen er lagt inn? Kanskje det blir katta i sekken, men ut fra bildene tror jeg det skal fungere. En kar som gikk NPL over to år har i FB-gruppen «Ultralett friluftsliv Norge» lagt ut bilder av en egenprodusert sekk. Oppgitt til ca 37 l og ca 500 gram egenvekt. Jeg synes det ser så spennende ut at jeg la inn en bestilling.
  17. Eneste jeg kan komme på er at isolasjonsmaterialet i soveposen må ha vært dårlig fordelt på den delen som var over deg. Det er riktignok slik at vi mennesker er forskjellige- noen fryser lett der andre svetter. Det kan være at du er av den kalde typen, alternativt at soveposene komfortrating ikke er helt i vater. Hvilken Nemo-pose er det du har? Jeg tok et kjapt søk på nett og på XXL sine sider ble det vist til en Nemo Tempo -7 reg pose. Den blir oppgitt med komf.temp på både -5 og -1 avhengig av farge og damemodell osv. Er litt lite tillitvekkende når samme utgangsmodell kommer med avvikende tall.
  18. Jeg har gammel modell av exos 58 og Lightning i 45 l. Osprey var grei nok, har en tendens til å bli veldig stor bakut og en del av volumet ligger i topplokket. Ryggen er en fast lengde. Hvis den ikke passer i ryggen så bør den ikke være et alternativ. Lightning har et minus, og det er manglende kengurulomme til jakka eller annet. Og den er litt knotete å rulle igjen, men det er overkommelig.
  19. Jeg er verken opptatt av slike detaljer, eller særlig sær hva gjelder fugler (familien ler av meg, jeg er fornøyd om jeg husker forskjell på blåmeis og kjøttmeis), men jeg setter likevel pris på fargespillet og demonstrasjonen av naturens variasjoner i fuglebildene dine. Takk!
  20. Jeg trodde ikke jeg lar meg påvirke av reklame, men det er nok feil. Da denne dukket opp i Instagramfeeden min var jeg solgt.
  21. En av de som nå går Norge på Langs, Ane Ingeborg Kalbækken, har i dagens story på Instagram lagt ut bilde av bjørnespor i området Grong/Snåsa, https://www.instagram.com/aneingeborgkalb/ og nevner at en elgku ble tatt av bjørn i samme område for bare en ukes tid siden. Så at det er bjørn i området er hevet over enhver tvil. Å skulle skaffe seg bjørnespray er likevel ikke noe jeg ville tenkt på. Jeg tror bjørnefrykten er like ille som frykten for mørkemenn i skogen i skumringen. Innbilt altså.
  22. Kan det tenkes at du bare må kjøpe skonummeret større? Føttene våre har jo en tendens til å utvide seg når vi har gått litt.
  23. Fikk epost fra Addnature - de har salg på Exped-telt, til meget hyggelige priser.
  24. @peik- du kan følge ham på Instagram, Odindahle.
  25. Skal du på ekspedisjon og plikter eller er målet rusletur med fiskestang og kaffebål? Er vekt et behov? Årstid? Er du på jakt etter «one tent to rule them all» (fritt etter Tolkien), en «Jack of all trades» (nå ble det veldig lite norsk her)?
×
×
  • Opprett ny...

Viktig informasjon

Ved å bruke dette nettstedet godtar du våre Bruksvilkår. Du finner våre Personvernvilkår regler her.