Gå til innhold
  • Bli medlem

Anbefalte innlegg

Annonse
Skrevet

Har tenkt på denne turen på ski selv Svein, men er ikke Skålatarnet litt sånn Kolåstinden i påska?

Er folkesky i fjellet jeg :?

Sånn køgåing liker jeg ikke. Siden jeg har nok fleksitid og ta av kunne dette kanskje bli en utenfor fellesferietur for min del :D

Skrevet
Har tenkt på denne turen på ski selv Svein, men er ikke Skålatarnet litt sånn Kolåstinden i påska?

Mulig... jeg vet ikke. Det hadde vært greit å vite :?

Med tidlig start bør det likevel gå greit

Skrevet

Til Svein. Du kan benytte sommerruta som går opp fra Tjugen. Der skulle det ikke være rasfare så vidt jeg kan skjønne. Kom en gang ned der på en mai-skitur, og da kunne vi kjøre helt ned til der stien passerer elva som kommer ned mellom Skåla og Storskredfjellet, dvs i skogkanten. Ellers er jo Tindefjellryggen innover fra Skåla et nydelig terreng for høyfjellsskiløping. Opp/nedgangen fra/til Bødalseter er bratt så der kan det vel være skredutsatt på vinteren.

Skrevet

Mulig... jeg vet ikke. Det hadde vært greit å vite :?:

Med tidlig start bør det likevel gå greit

Ingen grunn til bekymring. Det er relativt få som bestiger Skåla i påsken. Det er bare den harde kjerne som gidder å gå fra 50 m.o.h til 1848 m.o.h. Normalt må man også gå et ganske langt stykke i skogen før man kommer opp til snø og kan sette på seg skia.

Skrevet
Østryggen, er dette ei grei nedkjøringsrute? Avblåst/isete?

Østryggen på Skåla er grei. Vi kom over Skålabreen på østsiden og gikk rett opp på Stryneskåla, og derfra fulgte vi ryggen bort til Skålatårnet. Hvis det er iset eller snøen er steinhard, kan ryggen øst for Tårnet (hytta) kanskje virke utsatt ettersom det buer utover og brattheten øker ned sydsiden. Nordsiden er loddrett stup. Her omkom forresten en mann for noen år siden. Hvordan det gikk til vet jeg ikke. Dette må ikke avholde noen fra å gå der. Skåla er en flott topp som jeg har vært på mange ganger, første gangen sammen med barna. Med sin store høyde (Norges lengste motbakke ?) gir den en nydelig utsikt. Det var herfra jeg oppdaget Sunnmørsalpenes tindeverden, og jeg kan spesielt huske at da Vassdalstinden kom inn i kikkertens synsfelt, gjorde den et sterkt inntrykk.

Skrevet

Jeg skrev østryggen, men mente vestryggen :?:

Altså er vestryggen ei grei nedkjøringsrute?

Det var herfra jeg oppdaget Sunnmørsalpenes tindeverden, og jeg kan spesielt huske at da Vassdalstinden kom inn i kikkertens synsfelt, gjorde den et sterkt inntrykk.

Vassdalstinden har ei utrolig flott "reisning" fra den kanten ja, egentlig fra de fleste kanter. Mang en gang har jeg kjørt forbi Vartdal og sett den spisse, nærmest uinntakelige toppen øverst i Årsetdalen. Men det var først i fjor at jeg klyvde til topps.

Skrevet
Jeg skrev østryggen, men mente vestryggen :)

Altså er vestryggen ei grei nedkjøringsrute?

Da vi kjørte ned der fulgte vi mer og mindre sommerruta fordi det der var mest snø og det var et forrykende vær hvor vi flere ganger ble slått bakken i stormkastene. Selve vestryggen er nok normalt mer avblåst, men under gunstige forhold burde den være ok å kjøre for skiløpere med gode kjøreferdigheter.

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...

Viktig informasjon

Ved å bruke dette nettstedet godtar du våre Bruksvilkår. Du finner våre Personvernvilkår regler her.