Gå til innhold
  • Bli medlem

Bjerknez

Aktiv medlem
  • Innlegg

    347
  • Ble med

  • Besøkte siden sist

  • Dager vunnet

    3

Bjerknez vant dagen sist 3. juni 2024

Bjerknez hadde mest likt innhold!

Om Bjerknez

  • Bursdag 27. juni 1976

Nylige profilbesøk

Blokken for nylige besøkende er slått av og vises ikke for andre medlemmer.

Bjerknez sine prestasjoner

Collaborator

Collaborator (7/14)

  • First Post
  • Collaborator
  • Conversation Starter
  • Week One Done
  • One Month Later

Nylige merker

88

Nettsamfunnsomdømme

  1. Når det gjelder Paracord så synes jeg dette fungerte utrolig bra. Det er bittelitt stretch i tauene, noe jeg synes er bra og har en slags dempende effekt. Når det er sagt, hvis man kan få lov til å pirke litt, så synes jeg kanskje Paracord 550 virker mer "pløsete" enn 750/425/275. Paracord 750 virket nesten identisk som 550 med tanke på diameter for det blotte øye, men 750 var fastere i fisken og bittelitt hardere, noe jeg likte. I mitt hode blir derfor Paracord 750 en bedre allrounder. Jeg har også lyst til å teste ut Paracord Paramax som ridget line i år. Ikke for at 750 var noe problem overhodet, men hadde vært gøy og testet Jeg brukte da Paracord 275 til Prossik knuter til stramming av tarp samt oppheng av lykt etc., Paracord 550 som barduner for å binde tarp ender til trær etc. og Paracord 750 til Ridget Line". Paracord 425 bruker jeg hvis jeg skal feste tarpen til bakken med plugger.
  2. Omtrent ett år siden sist jeg postet her og turen i fjor ble en suksess. Tarp oppsettet be veldig enkelt med ferdiglagede barduner. Min første erfaring med oppsett av tarp var at disse Prozzik knutene er uhyre nyttige til også andre ting enn å henge ting i samt stramme tarpen på "ridget linen". Soveposen som er en Helsport Rago Down var helt i grenseland med tanke på lengden. Det er så vidt jeg fitt vippet hodet inn i hetta på soveposen. Egentlig kunne jeg tenkt meg den bittelitt større. Den er også ganske smal i beina i forhold til hva jeg er vant med fra tidligere, men den funket. Thermacell holdt myggen borte og funket utmerket. Med to slike under tarpen på hver sin gassbrenner så var det helt myggfritt under tarpen. Så alt i alt traff jeg ganske greit på utstyrsvalget og tarpen må være noe av det bedre man får til den prisen (499,- hos Magasinet). Tarpen er hele 4x3 meter og har 15 festepunkter. Flere festepunkter enn de fleste andre tarper i den prisklassen. Bakdelen er trolig at den tar litt plass sammenpakket, men det spiller ingen rolle for meg. Var jo på MC tur i fjor så da er pakkvolum litt viktigere, men det gikk veldig bra. Nå er sykkelen solgt og bil er kjøpt, så nå spiller plassen enda mindre trille. Urberg Dome teltet fikk jeg ikke testet da jeg har fått litt sansen for å bare sovne under tarpen. Men klart, er været ruskete er nok teltet bedre alternativ. Dog testet jeg teltet hjemme på plenen og det virker som et idiotsikkert telt til den prisen (1.499,-) Her er noen bilder av tarpoppsettet fra turen i fjor. Bildene er tatt langt inne i svenske skoger hvor vi måtte kjøre mange grusveier for å finne det "perfekte" stedet
  3. Jeg sov i teltet en natt ja med regn litt av og til. Helt tørt inni. Ingen dråper på innsiden. Knusk tørt. Er god lufting i teltet.
  4. Det er nettopp det som er poenget mitt
  5. Så det du sier er at et billig telt med potensielt noe dårligere kvalitet kan forsvares?
  6. Å holde seg tørr på tur er det absolutt viktigste. Spesielt hvis det er kaldt. Om en teltstang ryker, eller en glidelås går i vranglås er av mindre betydning.
  7. Jeg har vel sagt det jeg mener om saken samt lest hva andre mener, så er det vel greit med det tenker jeg. Da hopper vertfall jeg av i denne tråden
  8. Joda, jeg våknet opp i Helsport lavvoen hvor det regelrett dryppet ned på soveposen. Soveposen var ganske våt og det var også liggeunderlaget etter vann som lå på bunnduken. Det var et telt med samme specs som Urberg teltet. 3000 vannsøyle og jeg tror det var polyester.
  9. Altså, jeg tviler ikke på at et telt til oppunder 10.000 kroner er bedre enn et telt til 1500 kroner. Det er uansett totalt utelukket for meg med et så durt telt. Jeg skal ha med mitt på MC tur så vekt er ikke noe issue. Pakkstørrelsen teller mer, men ikke hvis jeg må ut med 7.000 kroner til kun for det. Jeg kommer uansett stort sett til å bruke det i finvær. Regnbyger vil det nok oppleve, men ikke noe særlig mer enn det. Men for meg er det at teltet faktisk er vanntett rett ut av boksen viktig. Det er det eneste som bekymrer meg, å våkne på natten våt.
  10. Til nesten 6.000 kroner er vel 1500 vannsøyle litt i underkant kanskje? Nå er det vel egentlig ingen telt som er vanntette i ordets rette forstand. Vannsøylen sier vel hvor stort trykk over en viss periode duken tåler før det slipper gjennom vann? Ellers så ser jeg at 3.000 er en ganske vanlig vannsøyle på de fleste telt. Også de svindyre. Jeg jadde en Helsport Varanger lavvo. Det lakk vann første natten. 2 uker etterpå kom det også inn vann. Dette var et tekt som kostet tett opp til 10.000 kroner. Sikkert derfor jeg ble så overrasket over det Irberg teltet jeg kjøpte nå sist. 8 timer med massive regnbyger og mye vind og helt knusktørt inni. Det kom så mye regn at takrennene ikke klarte å ta unna. Jeg var bombesikker på at det var vått inne i det teltet. det sto oppe i 5 dager etter dette i skiftende regnbyger og fortsatt helt tett. Det er det viktigste for meg. Om den veier noen gram mer enn svindyre telt spiller liten trille for min del. Jeg skal heller ikke bruke det i orkan.
  11. Men uansett. Tiden får vise hvordan mitt telt vil holde. Jeg skal nok inrømme at jeg nok ikke kommer til å slite det ut, å strengt tatt er jeg ganske noob når det kommer til dette, men jeg synes jo det er innafor og spørre og grave litt samt kaste ut noen meninger ut fra det ståstedet jeg har Skal snart sette tektet mitt på prøve. Om en ukes tid skal jeg ut på en uke med villcamping/fricamping. Så får vi se
  12. Det finnes drøssevis av vådeskudd saker hvor jegere enten har skutt seg selv eller jaktkameraten. Slik jeg ser det så finnes det nok en del råtne egg blant jegere også. Saken er at man vet ikke hvem dem er før det angivelig er for sent.
  13. Det jeg mente er at man aldri vet hvem man drikker samens med. De fleste som har våpen i Norge har vel gjerne tatt jegerprøven for å skaffe seg våpen? Jeg vet om vertfall to personer som så absolutt ikke burde hatt våpen, for å si det pent. Selv politifolk plaffer jo ned familien sin. En ting er et håndgemeng i værste fall. Det kverlever man stort sett, men treffer man dem rette menneskene i det rette humøret så kan mye gå galt. https://www.aftenposten.no/norge/i/9OaGq/jeger-drakk-oel-foer-doedelig-vaadeskudd
  14. Dette teltet: https://www.hektapatur.no/sove-ute/telt/2-manns-telt/msr-zoic-tent
  15. Så det vil si at må vente til å bruke teltet i praksis før det har stått gjennom en god regnskyll? På hjemmesidene til caravan.no står det at det kan gå en hel sesong før sømmene trutner.... Da setter jeg heller mer pris på en god polyester duk med tapede sømmer. Vertfall til mitt bruk. Skulle det begynne å lekke om et par år, så blir jeg ikke ruinert om jeg må kaste å kjøpe nytt. Mest trolig trenger jeg nok bare ytterduken uansett og den koster nok ikke all verden. Jeg forstår at nylon trolig er et stoff som tåler mer og som man kan stramme lettere. Noe som er fint på steder hvor det er sterk vind over tid etc. men det hjelper jo egentlig lite om teltet står oppreist på høyfjellet i storm når vannet siler inn....
×
×
  • Opprett ny...

Viktig informasjon

Ved å bruke dette nettstedet godtar du våre Bruksvilkår. Du finner våre Personvernvilkår regler her.