Gå til innhold

elgen

Aktiv medlem
  • Innlegg

    1889
  • Ble med

  • Besøkte siden sist

  • Dager vunnet

    14

elgen vant dagen sist 21. desember 2025

elgen hadde mest likt innhold!

Om elgen

Profile Information

  • Gender
    Not Telling

Nylige profilbesøk

20646 profilvisninger

elgen sine prestasjoner

Veteran

Veteran (13/14)

  • Dedicated Sjeldent
  • Reacting Well Sjeldent
  • Very Popular Sjeldent
  • Conversation Starter
  • First Post

Nylige merker

1.1k

Nettsamfunnsomdømme

  1. Vel, så er det merker, man dessverre sjelden ser lenger: uslitelige lowe og karrimore.
  2. Streng tatt er dett ikke Hardanger Vidda , men Nordfjella og jo altså ikke den relativ flate vidde.
  3. Har også seiler klær! Kanskje grei til alpin, men etter min mening alt for tett til skigåing. Det er jo nettopp vanntett og puster lite og uten luftemuligheter. Jeg svetter gris hvis jeg går lufte tur med hunder i seilerjakken, når det regner. Elgen
  4. Har gjort begge turer. Turen Friisvegen - Nordseter er mer fremkommelig med alminnelige langrenn/turski og et "snilt" fjellområde. Det blir opp fra Geiteryggen til Kongshelleren med ganske vilt høyfjellsterreng i dårlig vær. Stort sett utfor ned til Iungsdalen. Hefra kan du også gå ut ca. 20 km til Bergsjø og ta buss/taxi til Ål stasjon (Bergensbanen)
  5. Nudler + fx reker/laksebiter/ kjøttbiter + frest gulrotbiter, squash, løk, krydre med fx chili, ingefær eller karry blandinger eller middelhavskrydderi alt etter smak. På tur kan mer "primitiv" kokkelering gjøres. elgen
  6. Bra jobba, stor takk til kjell Iver mfl. Elgen
  7. Kjøpte faktisk disse nylig til hundekjøring. Der er det vanskelig å finne hansker som er varme nok! Testet de i -22 C og holdt varmen! Luffer er selvfølgelig optimalt, men med diverse liner og karabiner er fingerhansker mest praktiske. Evt 3- fingerhansker som dykkerhansker?? Ikke disse "hummerklo" til skiløping. https://www.jobbpartner.no/products/tegera-subzero-6295?variant=44309797601462 Helt utenfor tema, men Grønland fortjener vel al støtte nå!? Jeg så noen friluftsklær som ser gjennomtenkte og bra ut i kvalitet, men har ikke prøvd de ut. De kan sikker sende til Norge, men da må tenkes moms mv. Grønland er ikke med i EU, men likevel litt fordi Danmark er medlem. Kan evt sendes momsfritt hvis følgende trylleformular står på proformafakturaen som skal følge til fortollingen: "herværende eksportør erklærer hermed at disse varer er produsert innenfor EU og dermed omfattet av den preferentielle samhandelsavtale mellom EU og EØS" Fint med stempler! Dette gjelder jo all import fra EU produserte ting. https://meqqusaalik.gl/da/dk/
  8. Flere tråder her på ff om både drag og pulkposer mv. Bare søk.
  9. Merkelig, for de gamle "primusser" holdt jo evig med vedlikehold og ny dyse? Det er jo gammel teknologi og rakettvitenskap!?
  10. Ja, nemmere å helle fra uten søl, men etter min mening besværligere til snøsmeltningen!
  11. Ja, som nevnt få du jo Trangia i løsdeler, så du kan sammensette av ulike kvaliteter fx ultralite, non-stick mv. Jeg klarer meg fint UTEN kaffekjelen for å spare litt vekt. Jeg koker fint kaffe i en kjele, men dårlig fisk i kaffekjelen (som Monsen). Kaffe med fiskesmak og vanskelig å helle fiske ut av tuten. 😉
  12. PS Du antyder, at din Trangia er utslitt?? Min gamle Trangia ble påkjørt av bil ved pakking av grei, men en tur med opprettehammer ble den så god som ny! Og den ene Elgkalv har den stadig. Jeg mener ikke at det er mulig å slite en Trangia ut!?
  13. "PRIMUSER" skal behandles og vedlikeholdes som damer! Med omhu og kjærlighet! Og det er intet så beroligende som "primusens" hvæsen i et stormherget telt! Uansett mener jeg at vindskjerm i en eller annen form er viktig for at varmen skal gå opp om kjelen og ikke fise ut til siden. Telt eller ute er litt likegyldig for meg i den sammenheng.. Enig i at finjustering er viktig til finere matlaging!! Jeg varmer ikke i telt med "primus". Jeg er for redd for å skubbe til den med foten eller annet i soveposen. eller jeg kanskje har hunder i teltet. De varmer såmenn også. Endelig skal man passe sig for CO som kommer snikende. Endelig er det vekt. Mit Trangia - det store- av hensyn til snøsmelting mv. med ståfot, vindskjerm, finerplate å stå på, 2 kjeler og lokk/panne, klype, brenner m slange, magnetgreie/verktøy, lite flaske med Zalo + klut veier like over 1 kg. Kjeler må man ha med uansett, jeg mener 2 stk for å ha flyt i snøsmelting. Hvis jeg varmer i telt bruker jeg denne patent Trangia ovn med telys. Da er flammen noenlunde beskyttet.. Finerplaten er samtidig ståplaten mot nedsmelting og ligger innen i lokket/pannen ved sammenpakking. Elgen
  14. Det er sikkert mange meninger om dette. Du har brukt Trangia med rødsprit som er veldigtregt til snøsmelting. Men Trangia er for så vidt genialt fordi det virker omtrent som en Nansen kjele: 1. Står stabilt - i sne med en plate under) 2. Det har optimal vindskydd 3. Meget bra utnyttelse av varmen, som går opp langs kjelen og ut ved lokket som også er stekepanne. Det finnes ulike multifuelbrennere som mer eller mindre direkte eller ved litt mekking kan settes inn i Trangiaen. Dette vil jeg anbefale. jeg har selv en eldre Optimus Nova til dette. Den har funket stabilt med litt rensing og kan finreguleres til finere matlaging. Men den bråker da noe, men ikke mer enn min eldre Primus gassbrenner. Det skal bemerkes at jeg alltid bruker parafin dvs Tennveske Trangia gikk fra denne som standard innbyggingsmodell til noe annet, men stadig mulig å få adaptere og mekke selv! se:
  15. Tilsvarende med et par fotposer med isolasjon og tykke sokker om vinteren. Jeg bruker Neos Adventurer fordi de har en rimelig bra såle. De er blitt grisedyre, men det finnes andre alternativer.
×
×
  • Opprett ny...

Viktig informasjon

Ved å bruke dette nettstedet godtar du våre Bruksvilkår. Du finner våre Personvernvilkår regler her.