Gå til innhold
  • Bli medlem

Anbefalte innlegg

Skrevet

Tenkte å gå romsdalseggen i sommer, men har ikke fått helt fatt på hvorvidt sikring er nødvendig. Da snakker jeg naturligvis om "Ekstremruten" fra Venjedalsvatnet over Blånebba og så videre langs eggen inn på normalruta. Leste at det var et lite punkt med klatring grad 3 på denne ruta, noe som sier meg lite da jeg ikke har så stor erfaring med klatreterminologi. Hvor eksponert er det isåfall?

Om sikring påkreves; er det isåfall andre alternativer i samme område og rundt regnet samme varighetsgrad (rundt 5 timer)?

Mvh

Per

Annonse
Skrevet
Du har kanskje allerede sett disse?

Det sies her at det er en tursti, selv om den kalles ekstremruta.

http://www.romsdal.com/content/FH7G8V9T?Open&area=FH76SBFY

http://www.romsdal.com/content/routes

Beskrivelsen gitt under "vanskeligsgrad svart" stemmer bra med realitetene for denne ruta. Så må en selv vurdere om en bør ha med sikringsutstyr.

Må legge til at dette er en meget fin tur. Kanskje enda finere om en starter med å gå opp på Litlefjellet for deretter å traversere Holstind først. Klyvinga opp på Holstind er noe mer begrodd, og har eksponerte partier, litt avhengig av vegvalg.

Romsdalseggen ekstrem, eller Blånebbatraversen som jeg liker å kalle den, stiller pr. i dag krav til egne vegvalg. Måtte den aldri bli merket.

Alternativer om du er usikker på om du trenger sikring opp her:

1) Gå Normalvarianten fra Venjedalsetra med avstikker til Blånebba. Er en minst like lang tur det.

2) Få med deg kjentfolk eller lei en fører.

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...

Viktig informasjon

Ved å bruke dette nettstedet godtar du våre Bruksvilkår. Du finner våre Personvernvilkår regler her.