Skrevet 11. august11. aug Vurderer å sy meg en regnjakke og ser at man kan kjøpe diverse tape for å gjøre sømmene vanntette. Etter hva jeg kan se på forum rundt omkring er det vanskelig å få festet disse tapene godt nok selv med vanlig utstyr/strykejern (i fabrikkene hvor turtøy lages har de sikkert egne maskiner for slikt). Så jeg lurte på om noen her har erfaring med produktene man får her til lands? Fester dere tapen med vanlig strykejern, eller ministrykejern? Sitter det ordenlig fast? Evt. har noen testet lim i stedet for tape?
Skrevet 11. august11. aug Jeg har ikke testet ut så mye men ser de har strykejernstape på AliExpress som minner mistenkelig mye om det som blir brukt i diverse allværsjakker. Jeg skal faktisk bestille noe for å testet etter at et annet forsøk jeg gjorde ikke fungerte.. (Selvklebende tape, som ikke var god nok. ). Etter det jeg forstår bruker man bakepapir mellom stoffet og strykejern, med strykejern på lav varme.
Skrevet 11. august11. aug Er ikke et av tingene som skiller billigprodusenter og litt mer kvalitetsbevisste merker at de også runder av tapeendene og gjerne legger på sirkulære tape-biter i kryss og hjørner også? Det gjør det vanskeligere for at de flises av.
Skrevet 11. august11. aug Hva med å bruke teltvarianten? Silikon uttynnet med whitesprit akkurat på sømmen?
Skrevet 12. august12. aug Du bør nok ha en høytrykkspresse for å få teipen til å sitte skikkelig. De som brukes til folietrykk er sikkert bra nok, men veldig små til lange sømmer. Jeg ville holdt en knapp på flytende sømforsegling (silikonguffe).
Skrevet 12. august12. aug Jeg tynner den ut mye. typ 50/50 eller til og med 60/40 WS/Silikon. Det blir lett å påføre med pensel. Pent også.
Skrevet 12. august12. aug Er det noen klesprodusenter som bruker sømforsegler på klær som skal holdes vanntette over tape? Det må vel være en god grunn til at det ikke er kjempevanlig praksis. Mekanisk slitasje?
Skrevet 12. august12. aug Teip er mindre arbeid i industriell/automatisert produksjon, og holder antakelig bedre i vask. Store fabrikker har maskiner som legger på teipen helt perfekt. Men for hjemmelagde ting tror jeg fortsatt guffe er en bedre løsning.
Skrevet 12. august12. aug sneakyowl skrev (54 minutter siden): Er det noen klesprodusenter som bruker sømforsegler på klær som skal holdes vanntette over tape? Det må vel være en god grunn til at det ikke er kjempevanlig praksis. Mekanisk slitasje? Tape er nemt at arbejde med industrielt. Det er kun silikone som ikke kan tapes, men det kommer normalt heller ikke forseglet som standard. Extremtextil har en fin guide: https://www.extremtextil.de/en/know-how/seam-sealing Jeg har ikke selv prøvet det endnu, men synes det så nemt nok ud.
Skrevet 12. august12. aug Forfatter Høres ut som jeg bør teste "gugge" i stedet da! 😄 Takk for svar alle sammen! Hvor kjøper man slikt? Jeg forsøkte å lete etter diverse tekstillim, men det var visst mer for midlertidige saker og ikke til vanntette ting. Endret 12. august12. aug av Halkatla
Skrevet 12. august12. aug Vist du med «gugge» mener flytende, så er det white spirit og silikon (f.eks. baderomssilikon) som nevnt tidligere i tråden. Du kan også kjøpe ferdig blanding som eks seamsealer i sportsbutikker. Jeg har brukt ws/sil i en 10-12 år, det er billig og det fungerer. Er du usikker på blanding og påføring kan du sjekke et par av mine videoer på YT, søk opp saktetur.
Skrevet 12. august12. aug Halkatla skrev (2 timer siden): Hvor kjøper man slikt? Jeg forsøkte å lete etter diverse tekstillim Gjennomsiktig baderomssilikon, blandes 50/50 med white spirit.
Bli med i samtalen
Du kan publisere innhold nå og registrere deg senere. Hvis du har en konto, logg inn nå for å poste med kontoen din.