Skrevet 5. august5. aug Hei, Etter å ha blitt klissvåt nok en gang etter en regnfulle dager i fjellet, trenger jeg nå tips til en regnjakke/skalljakke som faktisk holder regnet ute. Vil ha 3 lags-membran, gode muligheter for lufting under armene, tåle høy aktivitet og slitasje fra sekk på ryggen, og aller helst ha en brem foran på hetta, slik at vannet renner bort fra ansiktet. Den er ment til bruk for lange fjellturer, og jeg mistenker at jeg også svetter en del, noe som gjør risikoen for å bli våt enda høyere. Budsjett er på maks 5000kr. Noen gode erfaringer?
Skrevet 5. august5. aug RAB Kangri GTX gjør det der for meg. Kjøpt tidligere i sommer og brukt i kraftig regn på Hardangervidda. Beste skalljakka jeg har hatt.
Skrevet 5. august5. aug Kristin Haugen Braathen skrev (22 minutter siden): og aller helst ha en brem foran på hetta, slik at vannet renner bort fra ansiktet. Jeg har prøvd alt når det kommer til jakker med brem og liknende.. Men har kommet frem til at ingenting slår caps. Har en caps hvor jeg smurte inn hele bremmen med bivoks slik at den blir totalt vannavstøtende. Eventuelt så er jo sydvest fantastisk. Når det kommer til selve jakken har jeg prøvd ekstremt mye.. Beste jeg har funnet er Non-Stop Dogwear sin Forest Anojakka.. Men er kun så lenge man går uten sekk.. Svært merkelig plagg, ekstremt komfortabelt hvis man skal være ute i regnvær hele dagen lang. Og siden den går helt ned til knærne og er svææært romslig kommer luftingen av seg selv ved at luften beveger seg fritt rundt kroppen din. Jeg sliter på en måte med det samme som deg, har aldri funnet skalljakker eller liknende som er heelt regntette og som har gode luftemuligheter.
Skrevet 6. august6. aug Min erfaring med skall og regnjakker. Våt av regn (før eller seinere) eller klam (alltid) av svette. Har rett nok ikke testa jakker til 10.000 men ser ikke noe poeng. Har en Arctyrex 3-4000 eller noe for 6-7 (?) år siden Jeg liker uansett ikke skalljakker (skall/gorete bukser også), så de brukes kun når det regner. Skal jeg på tur og det er meldt regn senere/er reg når jeg starter..... både skall og vanlig jakke.. bytter underveis. Helt uaktuelt med Arctyrex i opphold. Bergans tynn vindjakke til 400 er bedre da, før det blir så kaldt at jeg bruker halvfora softshell. (Samme erfaring med goretex-sko/støvler som ikke er lær, men ser ut som Alfa har noe som faktisk funker nå)
Skrevet 6. august6. aug Gabs88 skrev (19 timer siden): Jeg har prøvd alt når det kommer til jakker med brem og liknende.. Men har kommet frem til at ingenting slår caps. Har en caps hvor jeg smurte inn hele bremmen med bivoks slik at den blir totalt vannavstøtende. Enig. Caps er en undervurdert del av "regntøyet", spesielt kjekt for oss brillebrukere. Har tidligere bare levd med at det etterhvert blir en våt stripe som ligger an mot pannen, men bivoks skal testes, takk for tipset!
Skrevet 6. august6. aug DFM62 skrev (23 timer siden): RAB Kangri GTX gjør det der for meg. Kjøpt tidligere i sommer og brukt i kraftig regn på Hardangervidda. Beste skalljakka jeg har hatt. Måtte google den der. Den er på tilbud hos Fjellsport frem til 10/8, nedsatt fra 5499 til 3849 https://www.fjellsport.no/merker/rab/rab-kangri-gtx-jacket-army-FS616078
Skrevet 6. august6. aug Jeg har en annen Rab modell som faktisk er enda billigere nå på tilbud for kun 2299. Jeg er utrolig fornøyd med denne, og anbefaler på det sterkeste. Min er i fjerde sesong nå og holder bra. Ingenting er gått i stykker. Brukes veldig mye da den ofte er foretrukket plagg når hunden skal luftes. https://www.fjellsport.no/merker/rab/rab-firewall-mountain-jacket-olive-olive-FS573349
Skrevet 6. august6. aug Inga nya jackor tillverkade för försäljning i EU och inte heller Norge kommer yttertyget att motstå regn mer än 8-15h enligt min erfarenhet,2021 är året då PFAS blev förbjudet till kläder för privatkonsumtion. Enda möjligheten att köpa en begagnad äldre jacka som inte använts mycket. Keramiskt lackskydd baserat på kiseldioxid eller titandioxid för bilar fungerar inte på Kläder då skiktet spricker och kan innehålla lösningsmedel som förstör tyget.
Skrevet 6. august6. aug Hei, har slitt med goretex jakker som lekker. Den siste arcteryx sv lekker etter få timer selv etter impregnering. Den eneste jakken jeg har hatt som ikke lekker er en Mountain hardware goretex pro i lettvektsutgave som jeg har hatt i 15 år. Hverken buksa eller jakka lakk, selv etter en uke på elgjakt i kontinuerlig regn. Både jakka og buksa er nå utslitt men den har holdt mer enn noe annet. Stoffet er tynt og lett. Men jeg fisker og vadebuksene i goretex og andre membraner er tette som bare det. Har 10 år gammel goretex vadebukse som er tett alle veier. Med vadebuksa står jeg i vann opp til knærne i timevis. Hvorfor virker disse membranen? Er det noe fysikk her som jeg ikke forstår? Tore
Skrevet 7. august7. aug Du kan velge om du vil bli våt utenfra eller innenfra. Det gjelder på tur, og gjaldt definitivt da jeg jobbet utendørs. Regntøy som faktisk holder en hel dag med regn ute, er for tett til at du ikke blir klam, eventuelt klissvåt, av din egen damp. Lenge før du faktisk svetter, produserer du vanndamp gjennom huden. Den dampen har ingen steder å gå, og kondenserer på innsiden av regntøyet. Alt regntøy som puster, gjør det bare fram til det begynner å regne. I regnvær er det ingenting som kan slippe vanndamp ut, rett og slett fordi lufta rundt deg ikke kan ta opp fukten når den allerede er mettet med vann.
Skrevet 7. august7. aug Bryggekar skrev (8 timer siden): Alt regntøy som puster, gjør det bare fram til det begynner å regne. Nyansering: det puster frem til ytterveven er mettet av vann, så impregnering hjelper en liten stund. Men når ytterstoffet er klissvått vil det aller meste av dampen kondensere i, eller innenfor, det vanntette membranet, og du vil føle deg våt. Samme gjelder når en f.eks. lener seg med albu eller kne i våt myr; en får følelsen av å bli våt, men det lekker teknisk sett ikke (med mindre membran er punktert). Fordeler er det likevel; så snart det slutter å regne tørker det tynne ytterstoffet relativt fort, og jakken kan begynne å puste igjen.
Skrevet 7. august7. aug Goretex og den slags “puster” og slipper ut fuktighet fra innsiden, men jo våtere utsiden er, jo dårligere blir den egenskapen. Den kan ikke slippe ut fukt om laget der fukten skal gjennom er fullt av vann. Det er likevel stor forskjell fra oljeklær som du blir klam og svett i før du har rukket å dra opp glidelåsen. Oljeklær er suverene på å holde vannet ute, men det slipper heller ingenting ut fra innsiden, så du blir ganske våt under jakken uansett av svette.
Skrevet 7. august7. aug Forfatter Hmmm, takk for alle innspill. Jeg har en arcteryx-jakke som egentlig burde holde, og det kan virke som om etter alle innspill her at det kanskje ikke er jakten og utgiften på ny jakke som gjelder. Jeg har nå impregnert den på nytt, og den består vanntesten når jeg heller vann over den nå. Da bare triller vannet av igjen som om det treffer et lag den ikke kommer forbi. Jeg mistenker også at jeg blir så våt fordi jeg svetter en del. Litt ekkelt å tenke på og innrømme det høyt, men det er nok sannheten dessverre 🫣Takk for tips om caps! Den jakka jeg har har egentlig en veldig god hettefunksjon, men det skal likevel testes ut!
Skrevet 8. august8. aug Kristin Haugen Braathen skrev (14 timer siden): Jeg mistenker også at jeg blir så våt fordi jeg svetter en del. Lufteluker under armene hjelper litt. Jeg har en Haglöfs jakke som jeg elllers er fornøyd med (bortsett fra at caps er obligatorisk tilleggsutstyr i regnvær pga "slapp" hette), men den mangler glidelåser i armhulen, så jeg måtte degradere den til "luftetur med hunden-jakke" fordi den ikke "puster" godt nok til turer med svette.
Skrevet 8. august8. aug Forfatter Halfawake skrev (7 timer siden): Lufteluker under armene hjelper litt. Jeg har en Haglöfs jakke som jeg elllers er fornøyd med (bortsett fra at caps er obligatorisk tilleggsutstyr i regnvær pga "slapp" hette), men den mangler glidelåser i armhulen, så jeg måtte degradere den til "luftetur med hunden-jakke" fordi den ikke "puster" godt nok til turer med svette. Jeg har gode lufteluker under armene med den jakka jeg har nå, og de brukes meget aktivt for å si det sånn 🙎♀️
Skrevet 8. august8. aug Alla nya regnställ och om impregnerade håller ute regnet vid en snabb test men efter att timmarna går så minskar vattendropparna och efter 2-3 dagar med regn så är All avstötande effekt borta som jag tidigare beskrivit så alt är att ha 2 ställ eller att ta med lite impregneringsmedel och om man går förbi en hytta med tvättmaskin göra om impregneringen igen och gärna torktumla EV kan torkning i torkrum ge ok effekt.
Skrevet 9. august9. aug Jeg hadde denne jakka på min seneste tur, bra mot regn og mye bra pusteegenskaper.. Jeg er fornöjd. Lett jakke som tar liten plass... https://www.bergans.com/se/p/1825-y-lightline-air-3l-shell-jacket-women/25286#cat=478143483
Skrevet 9. august9. aug Jeg motet opp lommeboken for vel 3 år siden og kjøpte noe av det "råeste" for høyfjellstur. En Arcteryx beta SV. SV står altså for Severe weather. Den brukte jeg på vel 2 turer og er nå solgt videre. Den var godt vanntett. Ikke missforstå, men... Av en eller annen grunn insisterer de på å gjøre hetten hjelmkompatibel. Fint det, men jeg bruker ikke hjelm. Jeg klatrer ikke. De har Alfa serien for klatrere. De har feks Rush for skikjøring og hjelmbruk. Kunne ikke "vanlige fjellfolk få en jakke for vanlige hoder uten hjelm? Når man har justert hetten på denne jakken slik at hetten faktisk sitter på hodet i vind så er kombinasjonen av hette og (en ENORM) hals på jakken slik at den SAMLER vann. Stoffet var tett, men jakken er jo traktformet og slipper inn vann. Jeg bruker vanligvis caps men det hjelper ikke i dette tilfellet. Ett bilde sier mer enn 1000 ord. Jeg mener, har du sett en så idiotisk design? Hva er poenget med en så stor hals? Slippe varmen ut og regnet inn? Få plass til expedisjons-dunjakken din? Er det så kaldt at den jakken må på så kan den i verste fall gå på utsiden av skallet for da regner det ikke. Poenget med min lille rant er altså. Prøv jakkene og tenk igjennom designet. At glidelåsene går opp av seg selv på alt av Arcteryx hjelper heller ikke. Ingen fan av merket skjønner du sikkert . Har en Beta AR skallbukse som er okish. Har dog bare en lomme... Nå bruker jeg en Bergans y mountainline jakke (som det ikke ser ut som om de har lengere) som jeg er veldig fornøyd med, samt en Ravnø xpore jakke for skikkelig hardcore bruk Endret 9. august9. aug av Stv
Skrevet 9. august9. aug Stv skrev (2 minutter siden): Jeg mener, har du sett en så idiotisk design? Du er ikke alene om denne frustrasjonen. Noen ganger lurer jeg på om designere og klesmerker har "field" testing av produktene sine. Personlig har jeg hatt flere av de store merkene, de er ytterst få som ikke har holdt meg tørr. Men den jakken som jeg stadig går tilbake til, selv om jeg har både jakker fra Arcteryx og Bergans. Er Helly Hansen Odin 9 Den er faktisk så god at jeg kommer til å prøve den nye varianten ved neste korsvei. Sitat Nye Odin 9 World har en fullstendig vanntett og pustende LIFA INFINITY™-membran som er vannavstøtende over lang tid – uten bruk av kjemikalier. Den revolusjonerende LIFA INFINITY PRO™-teknologien er den første av sitt slag på markedet. Jeg stoler ikke nødvendigvis på markedsføringen, men HELLY TECH® PERFORMANCE som er på jakken jeg har nå har vist seg å holde det den lover.
Skrevet 9. august9. aug tshansen skrev (11 minutter siden): Du er ikke alene om denne frustrasjonen. Noen ganger lurer jeg på om designere og klesmerker har "field" testing av produktene sine. Personlig har jeg hatt flere av de store merkene, de er ytterst få som ikke har holdt meg tørr. Men den jakken som jeg stadig går tilbake til, selv om jeg har både jakker fra Arcteryx og Bergans. Er Helly Hansen Odin 9 Den er faktisk så god at jeg kommer til å prøve den nye varianten ved neste korsvei. Jeg stoler ikke nødvendigvis på markedsføringen, men HELLY TECH® PERFORMANCE som er på jakken jeg har nå har vist seg å holde det den lover. Det tenker jeg også. Det er stadigvekk jeg tenker at her er det INGEN som har tenkt, og i hvertfall ikke testet. Jeg må selfølgelig åpne for muligheten for at det er hodet mitt som er feildesignet og ikke jakken. Men andre jakker ser ut til å passe fint. Hadde selv noen dårlige erfaringer med HH så de er ikke inne i varmen hos meg. Enda ihvertfall Endret 9. august9. aug av Stv
Skrevet 9. august9. aug Forfatter tshansen skrev (15 minutter siden): Du er ikke alene om denne frustrasjonen. Noen ganger lurer jeg på om designere og klesmerker har "field" testing av produktene sine. Personlig har jeg hatt flere av de store merkene, de er ytterst få som ikke har holdt meg tørr. Men den jakken som jeg stadig går tilbake til, selv om jeg har både jakker fra Arcteryx og Bergans. Er Helly Hansen Odin 9 Den er faktisk så god at jeg kommer til å prøve den nye varianten ved neste korsvei. Jeg stoler ikke nødvendigvis på markedsføringen, men HELLY TECH® PERFORMANCE som er på jakken jeg har nå har vist seg å holde det den lover. Hva er vannsøylen på denn? 20 000, eller 28 000? finner ikke ut av det...
Skrevet 9. august9. aug Kristin Haugen Braathen skrev (1 time siden): Hva er vannsøylen på denn? 20 000, eller 28 000? finner ikke ut av det... Det er faktisk et godt spørmål... Nå vet jeg at bluesign® er leverandør av hovedmaterialet som er brukt i Helly Hansen sine Skalljakker, eller var hvertfall det. Å de ser jeg som regel rater sine produkt på 20.000 vannsøyle. Om Helly Hansen drysser noe ekstra på har jeg liten tro på 🤔 Alternativet her er jo å sende mail til Helly Hansen.... finner ikke noe konkret info på hjemmesidene deres jeg heller. (rart) I følge Hekta På Tur siden sider Endret 9. august9. aug av tshansen jeg fant, jeg fant
Skrevet 10. august10. aug Har brukt Outdoor Research Foray både bukse og jakke flere ganger i både vedvarende og sideveis regn. Den holder tett annet enn der hvor det er åpninger. Altså til hode og armer. Når det blir tett nok regnvær, så blir du våt av svette, men slik er all Goretex. ✅ GORE-TEX® PACLITE™-membran ✅ 28.000 mm vannsøyle ✅ Livstidsgaranti ✅ Ventilasjonsglidelås langs sidene ✅ Hjelmvennlig og regulerbar hette ✅ 3 lommer med YKK® Aquaguard®-glidelåser ✅ Flere individuelle justeringsmuligheter (https://sportoutlet.no/product/69814)
Bli med i samtalen
Du kan publisere innhold nå og registrere deg senere. Hvis du har en konto, logg inn nå for å poste med kontoen din.