Skrevet 30. april30. apr Oppretter en egen tråd for emnet for å ikke koke over "Hva ser du på YouTube-tråden" med kun Lars Monsen-diskusjoner. Lars Monsen har startet egen YouTube-kanal på engelsk sammen med Jan Monsen og Mattis Thørud:
Skrevet 3. mai3. mai Det fungerer overraskende bra på engelsk også. Ikke så mye nytt som kom frem i denne episoden, men deilig å høre på noen som har peiling på hva de snakker om. Endret 3. mai3. mai av Omar
Skrevet 15. mai15. mai Da dukket det opp en ny video. Denne gangen en pakkeliste for en ukeslang sommertur.
Skrevet 16. mai16. mai Jordnær og rett fram den. Inreach ble ikke med her så jeg, men det var nok gjennomtenkt vil jeg tro, for det er ikke noe alle har (eller har råd til). Øksa han pakket så jeg så vidt, men jeg la nå merke til at det ikke var hans "egen" 😉 (om han da ikke har flere i "M-sortimentent" nå? )
Skrevet 18. mai18. mai Mye utstyr det er M på. Lurer på om han er med på å utvikle produktene eller om det bare er ting som spyttes ut fra kinesiske fabrikker på bestilling. Føler jeg blir litt skeptisk når det er så ulike produkter. Blir som å gå på restaurant som reklamerer med at de serverer indisk OG italiensk mat.
Skrevet 18. mai18. mai Omar skrev (35 minutter siden): Mye utstyr det er M på. Lurer på om han er med på å utvikle produktene eller om det bare er ting som spyttes ut fra kinesiske fabrikker på bestilling. Føler jeg blir litt skeptisk når det er så ulike produkter. Deler din skepsis fult ut. Han er neppe med på å utvikle noe, kanskje med unntak av kniver - i samarbeid med Brusletto. Det handler nok mer om å velge ut fra et eksisterende utvalg - og også der har han nok andre som gjør det meste av valgene for han, før de slenger på en merkelapp. Han har mulig en siste godkjenning og veto rett før noe slippes, «prøver» trolig produkter litt osv, men jeg tipper at terskelen ikke er særlig høy for hva som anses «godt nok». Unner som sagt mannen alt godt, men altså skeptisk til forretningsmodellen sett fra min side som (potensiell) bruker/forbruker. Endret 18. mai18. mai av zimwalker
Skrevet 20. mai20. mai Kan vel nesten garantert si at disse produktene ikke er noe de utvikler fra bunn selv, men heller er masseproduserte kinavarer som så veldig mye annet. Jeg tror dog at de gjør litt testing før de klasker på merkelappen. Mottoet fra Monsen har vel i alle år vært at man ikke trenger "proff" utstyr for å dra på tur, og merkevaren hans er jo ofte veldig rimelig, og helt greit. Sånn sett bort fra monsen frysetørka kanskje.. 😄 Jeg handler selv endel småtteri på sportoutlet, både vikafjell og monsen brand. De har mye som er mer enn godt nok for en som er i skauen omtrent daglig med bikkja, og en god del overnattinger på sommerhalvåret iallefall.
Skrevet 20. mai20. mai On 5/18/2026 at 9:37 PM, Omar said: Mye utstyr det er M på. Lurer på om han er med på å utvikle produktene eller om det bare er ting som spyttes ut fra kinesiske fabrikker på bestilling. Føler jeg blir litt skeptisk når det er så ulike produkter. Blir som å gå på restaurant som reklamerer med at de serverer indisk OG italiensk mat. Det har vert en del produkter som har vert produsert i Kina, men som samtidig har vert varer som allerede er på det norske markedet. Som feks PackraftNorge + Monsen. Monsen produktene er samme produktene men med små tilpasninger, som feks ekstra festepunkter, andre typer festepunkter eller liknende. Så for meg fremstår det som at de går veien om norske bedrifter som allerede gjør handel med Kina.
Skrevet 20. mai20. mai nem skrev (8 timer siden): Mottoet fra Monsen har vel i alle år vært at man ikke trenger "proff" utstyr for å dra på tur, og merkevaren hans er jo ofte veldig rimelig, og helt greit. Ja, det er godt poeng. Han har alltid snakket ned dyrt utstyrt. Men da konkurerer hans produkter med veldig mange andre alternativer i klassen "rimelig".
Skrevet 21. mai21. mai Ja, men jeg finner det enklere å stole på M merket enn andre tilfeldige merker. Det er helt sikkert reklamen som har gjort jobben sin 😄
Skrevet 21. mai21. mai Uten at det blir hakk i plata fra min side, så tok jeg en sjekk for år tilbake på forretningskonseptet til Monsen. Mulig Komplett Fritid i Bodø eksisterte for drøyt 40 år tilbake, at det var der jeg syltet penger i mitt første turutsyr. De eksisterte for litt siden, men ikke lenger nå. Utvalget sank proposjonalt med at Monsens butikker poppet opp. Foretningsadressen til Monsen Store og Komplett Fritid er den sammen...i Bodø. Var hvertfall det for en tid tilbake. Min antagelse var at Lars svingte innom Komplett Fritid da han hang rundt i Beiarn, hvorpå Løvold gutta fikk fiks ide om å parre seg med friluftsmannen...utover det å lage ferdig pakkede Monsen sekker(han fikk sikkert litt rabatter). Siden har det gått nedover for Lars sine produkter, samt butikkene som er helt borte...utenom hans eget utsalg på Femunden Lodge. Mulig en og annen ny artikkel er å få kjøpt på nett, men æraen er over. Tipper det er "foretnings imperier" i Bodø, som melket Lars for det han var verdt, og siden ikke gjorde jobben sin. Så nå sitter Lars igjen med erfaringer som ikke akkurat gjør ham rikere, men mer klok av skade. (Min påstand). Om andre har utfyllende info, så smell til. Skrev en gang i en eller annen tråd litt mer utfyllende rundt dette. Nevnte og tidligere Kipara som gjorde deal med Monsen ang. Packraft...som jo er helt innafor. Men utover Aclima sin serie med M logo, vet jeg ikke om kvalitet og egenutvikling er så mye å lene seg på. Titan rista er borte vekk, men er under annen logo å få kjøpt hos bror og Mattis sitt lille firma "Ville gleder". Her får du også kjøpt Kvistbrenner med "Ville Gleder" logo til 890,-. Tipper det er den samme som Lars har med logo "M" til 1299,-. By the way...ganske dårlig produktnavn på håndsaga til Monsen. Heter Femundsmarka, men der er det ikke så mye til lov å sage stokker på tur.
Skrevet 21. mai21. mai Myriameter skrev (2 timer siden): Titan rista er borte vekk, men er under annen logo å få kjøpt hos bror og Mattis sitt lille firma "Ville gleder". Her får du også kjøpt Kvistbrenner med "Ville Gleder" logo til 890,-. Tipper det er den samme som Lars har med logo "M" til 1299,-. "Ville gleder" kvistbrenneren er en (kopi av?) Picogrill 239 med "Ville gleder" logo - og var det norske nettstedet som hadde dem billigst da jeg kjøpte min i fjor høst, den er til og med langt billigere hos Ville Gleder enn det andre tar for "lillebror" Picogrill 85. Tok kanskje litt mer tid å få i hus enn om jeg hadde bestilt fra andre større nettsteder, men det var ikke plagsomt lenge. Fullt forståelig at man må vente litt når nettbutikk ikke er hovedgeskjeften til Jan og Mattis.
Skrevet 21. mai21. mai Myriameter skrev (2 timer siden): .hos bror og Mattis sitt lille firma "Ville gleder". Her får du også kjøpt Kvistbrenner med "Ville Gleder" logo til 890,-. Tipper det er den samme som Lars har med logo "M" til 1299,-. Kipara.no selger noe som ligner stygt til kr 690 om du velger variant uten deres logo (skjønte ikke den helt , koster MER med deres logo?) Endret 21. mai21. mai av zimwalker
Skrevet 21. mai21. mai zimwalker skrev (1 time siden): Kipara.no selger noe som ligner stygt til kr 690 om du velger variant uten deres logo (skjønte ikke den helt , koster MER med deres logo?) Bra sett...da er det jo ganske innlysende at Kipara er distributør, med sin kontakt inn mot kinavarer
Skrevet 21. mai21. mai Myriameter skrev (4 timer siden): Mulig Komplett Fritid i Bodø eksisterte for drøyt 40 år tilbake, at det var der jeg syltet penger i mitt første turutsyr. De eksisterte for litt siden, men ikke lenger nå. Utvalget sank proposjonalt med at Monsens butikker poppet opp. Foretningsadressen til Monsen Store og Komplett Fritid er den sammen...i Bodø. Var hvertfall det for en tid tilbake. Om du spoler ca 8 minutt inn i denne episoden av Podcasten til bladet Villmarksliv, fra 2021? (usikker på om det bare er datoen det ble lastet opp, ikke når det ble innspilt), men her får du både høre om hans syn den gangen på dyrt vs rimelig utstyr og hans samarbeid med Komplett Fritid - og egne ambisjoner (som jeg mistenker ikke er helt de samme i dag med tanke på utvikling vs videresalg) https://www.podkastenvillmarksliv.no/2021/03/26/turtips-med-lars-monsen/ eller samme her: www.youtube.com/watch?v=68ldwMZzD5M
Skrevet 29. mai29. mai Spennende å følge med antall avspillinger på Lars Monsen kanalen. Bikka 400 tusen avspillinger og 40 tusen abonnenter. Ikke stort, men fin vekst detta 🙂 Skikkelig kult med DV opptak fra Katmai. God blanding av nye og gamle videoer tipper jeg blir en "Banger" på YT, få influenser som kan slå på tromma med noe slikt. Endret 29. mai29. mai av Dompappen
Skrevet 29. mai29. mai Merker meg likhetene mellom 1999 Monsen og Xander Budnick.. Begge hadde 20 åra fulle av fyll og fest før de siktet seg mot villmarken. Det er jo artig at slike gamle videoer dukker opp. Selv om jeg er litt i tvil om hvor tapte videoene faktisk har vert.. 😛
Skrevet 29. mai29. mai Dompappen skrev (20 minutter siden): Spennende å følge med antall avspillinger på Lars Monsen kanalen. Bikka 400 tusen avspillinger og 40 tusen abonnenter. Ikke stort, men fin vekst detta 🙂 Skikkelig kult med DV opptak fra Katmai. God blanding av nye og gamle videoer tipper jeg blir en "Banger" på YT, få influenser som kan slå på tromma med noe slikt. Absolutt! Og så er han autentisk og har imo en uslåelig personlighet. Men YouTube er jo en annen type plattform en NRK og han og gutta må nok bruke litt tid til å finne ut hvordan de ønsker å formidle de nye videoene fremover, de har mer frihet og jeg håper de benytter seg av den.
Skrevet 29. mai29. mai Jeg så lost tapes i kveld. Han sa i starten noe om at dette skulle bli "fun" å se på. Var sikkert det for han selv, men jeg satt da bare å venta og venta på noe som aldri kom. I starten på videoen så jeg ellers at han helte vann i en turmat-pose av hans eget merke. Men fikk vi se han spise den? Nope. 😉 Endret 29. mai29. mai av zimwalker
Skrevet 17. juni17. jun Forfatter Sindre Gudbrandsen skrev (På 29.5.2026 den 11.41): For en herlig video. Fikk endelig catchet litt opp på videoene på kanalen. Koste meg med denne!
Bli med i samtalen
Du kan publisere innhold nå og registrere deg senere. Hvis du har en konto, logg inn nå for å poste med kontoen din.