Jump to content

Tips til allround fiskestang / sett


Recommended Posts

Posted

Tenker å ta opp igjen litt hobby fiske.

Trenger noen tips til en god allround fiskesett.

Tenker stang med haspel og sene.

 

Kommer til å bli brukt til innlandsfiske og kast fra svaberg og liten båt i sjø.

Pris Max 2000kr. 

 

Annonse
Posted

Til det fisket du skisserer, ville jeg valgt Berkley Twilight Travel 9,6 for (290 cm) med slukvekt-klassifisering 8-32 gram, og som dessuten er firedelt (praktisk med kort transportlengde). Denne stangen er god med sluker fra ca 12-14 g opp til 25-28 g. Dette skulle dekke et greit område for variert fiske i ulike typer vann.

Link XXL: https://www.xxl.no/berkley-twilight-travel-9-6-8-32g-4-delt/p/1137646_1_style

Når det gjelder snelle, ville jeg valgt Shimano (alternativt Daiwa i LT-serien) i 2500-serien. Shimano Sienna er mer enn bra nok mht kvalitet. Det finnes dyrere Shimano-sneller, men om man kun skal fiske litt av og til, så mener jeg Sienna-modellen duger.

Link XXL: https://www.xxl.no/shimano-sienna-2500-fg-haspelsnelle/p/1172360_1_style

 

Om du velger mono (nylon) eller multifilament-sene, er en smaksak. Nylon er enklere å bruke, samt mye rimeligere. Men, multi-sene er helt stum (ingen strekk) og morsommere (synes jeg) å fiske med; man kjenner det minste napp!

Jeg vil også anbefale deg å kjøpe en transporttube til å frakte stangen i (forutsatt at valget faller på mitt forslag). Lett å ødelegge stangen om man sklir på svaberget e.a.

Lykke til :-)

Posted

Takk Rino for gode tips!

Om andre også har noen gode tips tas det imot.

Hvor tykk bør senen jeg velger være? Hadde vært morro å kunne dra innland litt større fisk uten at ting ryker. 

Posted

Når det gjelder monofilament (nylonsene), har jeg god erfaring med Sufix Advance Clear 0,25mm denne type fiske (sjøørret/lett kystfiske).

Om du velger/foretrekker multifilament-sene, så ville jeg vurdert Berkley Fireline Ultra 8 - og da valgt enten 0,12mm eller 0,15mm :-)

Posted
Hta skrev (4 timer siden):

Takk Rino for gode tips!

Om andre også har noen gode tips tas det imot.

Hvor tykk bør senen jeg velger være? Hadde vært morro å kunne dra innland litt større fisk uten at ting ryker. 

Jeg bruker berkley fireline sene som Rino over nevner. Mtp du skal fiske litt fra båt i sjø ville jeg ha minimum valgt 0,12 som har bruddstyrke på 6.8 kg. 0,15 sene har i forhold bruddstyrke på 7.9 kg og 0.17 sene 10,2 kg. Ville nok ha valgt 0.15 eller 0.17, langt bør du klare å kaste uansett med det utstyret han nevner over. Hadde gått for 0.12 om det var kun til innlandsfiske. 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use, and privacy rules Privacy Policy