Gå til innhold
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Fjellforum

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Norge på langs - rutevalg

Featured Replies

Skrevet

Sitter å planlegger Norge På Langs, og trenger noen råd med tanke på rutevalg.

1) Har satt av tiden fra medio mai til oktober/november en gang.

Hvordan bør det gjøres i forhold til å begynne i nord eller sør?

2)

Er det noen som vet når snøen forsvinner i finnmark, og når den kommer tilbake? Må man regne med å gå på ski i midten av mai?

Og hvor langt utpå høsten kan man gå på beina uten ski?

3)

Samme spørsmål gjelder også fra Haukeli og sørover til Lindesnes.

Tenker også å gå til Kinarodden, og ikke Nordkapp.

Skrevet

La meg gjøre det klart med en gang: Jeg har aldri gått Norge på langs og har heller ingen planer om det. Til det er jeg alt for fristet av de gode kommunikasjonene vi etter hvert har fått. Men jeg har noen tanker om de spørsmålene du reiser.

Til spørsmål 1:

Jeg tror begge deler er mulig. Men alt er væravhengig. Starter du fra Kinnarodden i mai, kan du oppleve nydelige dager på ski med lys hele døgnet. Men du kan like godt risikere kuling og snøfokk hvor du ikke kan være utendørs.

Kommer du til samme sted i oktober/november, er sjansene for uvær store, men du kan jo være heldig. Jeg ville nok satt grensa for ankomst primo oktober, dette for ikke å risikere for store problemer.

Til spørsmål 2:

I midten av mai må du regne med å gå på ski på Nordkyn og Kinnarodden. På fjellet ligger nok snøen til godt over St. Hans mange steder. Normalt går du på beina uten ski til langt ut i oktober. Men det er stor forskjell på kyst og innland.

Til spørsmål 3:

Har ikke peiling.):

Lykke til med prosjektet.

Husk at det også er mulig å dele turen opp i mindre etapper og ta disse til ulike tider slik som linken nedenfor viser til:

Se denne: http://www.natureadventuresport.com/nor/index.htm :D

Skrevet
  • Forfatter

Takk for svar.

For å gjøre spørsmålet enda mer konkret, så lurer jeg på om det er mulig å gå på ski fra Bekkarfjordområdet - over Ifjordfjellet til Lakselv, videre til Maze og videre over vidda til Reisadalen, på ski??

Hadde vært fint å fått til den turen medio mai til uti juni. Men det er vell helt i faretiden for når snøen forsvinner og isen tiner.

Og så hadde det vært greit å vite når snøen kommer (ca) i Ryfylkeheiene. Blåsjøområdet og ned til Ljosland.

Bli med i samtalen

Du kan publisere innhold nå og registrere deg senere. Hvis du har en konto, logg inn nå for å poste med kontoen din.

Gjest
Skriv svar til emnet...

Account

Navigasjon

Søk

Søk

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.